Bir sporcu için beslenme performans, dayanıklılık, kuvvet açısından oldukça önemlidir. Sporcu için beslenme yaptığı sporun türüne, şiddetine, süresine göre değişkenlik göstermektedir. Sporcu beslenmesi, egzersiz öncesi beslenme ve egzersiz sonrası beslenme olarak iki grupta incelenmelidir.

Sporcu için kişiye özel protein ağırlıklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Protein grubu tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir husus doğru zamanda doğru kalitede protein tüketilmesidir. Yani tüketilen proteininin sindirim süresi ve biyoyararlılığı bir sporcu için göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin egzersiz sonrası tüketilen öğünde toparlanmanın sağlanması, hızlı sindirilmesi ve vücudun ihtiyacına hızlı cevap vermesi için whey protein tüketimi önerilirken, sindirimi daha uzun süren kazein proteini gece yatmadan önce vücut uyku halindeyken ihtiyacı olan proteini karşılaması amacıyla alınmalıdır. 

Beslenme programı hazırlanırken bir sporcu için testesteron seviyesinin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Kuşkonmaz, kereviz, yumurta, karnabahar, lahana gibi besinlerin tüketilmesi bu açıdan önemlidir. Ayrıca sigara-alkol tüketimi, fazla kilo ve düzensiz uyku testesteron seviyesini düşürdüğü için uzak durmak gerekmektedir.

Önemli olan bir diğer konu ise su tüketimidir. Egzersiz esnasında ter ile kaybedilen su ve elektrolit geri alınmadığı takdirde performansta azalma, kas krampı, yorgunluk, sıcak çarpması gibi yan etkilere sebebiyet verebilir. Egzersiz sırasında diyetisyeninizden alacağınız sporcu içeceği tarifi ile bu riski minimum düzeye indirebilirsiniz.

Bir cevap bırakın